Rynek drukarek 3D

          Drukarki 3D podbijają rynki!
Drukarki 3D są jedną z najciekawszych nowinek technicznych, jakie pojawiły się w masowej produkcji, w ciągu ostatnich kilku lat. Można je kupić on-line, już od kilkuset złotych (do realizacji małych, domowych produktów), lecz znajdziemy także profesjonalne maszyny, kosztujące kilkadziesiąt tysięcy Euro. Choć wiele firm zajmujących się produkcją drukarek to start-up’y, to rynek tego sprzętu z miesiąca na miesiąc rośnie, stając się coraz bardziej profesjonalny. Zadajmy sobie jednak pytanie: czym właściwie jest drukarka 3D?

          Drukarka 3D, tak jak nazwa wskazuje, jest drukarką. Różni się jednak od swojej krewniaczki tym, iż potrafi „drukować w 3D”, a więc tworzyć z tworzywa sztucznego trójwymiarowe modele. Użytkownik wgrywa w pamięć drukarki model do wykreowania, a ta milimetr po milimetrze stwarza dzieło. Wiele osób twierdziło, że taki sprzęt będzie służył tylko do modelowania zabawek, klocków itp. Nic bardziej mylnego! Drukarki 3D okazują się narzędziem uniwersalnym. Naukowcom na wielu uczelniach, udało się już wydrukować model protezy dla człowieka, czy nową łapkę dla zwierzęcia. I to wszystko tanio, bezpiecznie i bardzo szybko.

          Jaka jest przyszłość tej branży? Na to pytanie, stara się odpowiedzieć wielu inwestorów i tak zwanych „Aniołów biznesu” (udziałowcy, kupujący udziały w młodych i obiecujących przedsiębiorcach, w celu szybkiego wzbogacenia się na nich), którzy wyłożyli miliardy w małe firmy, zajmujące się produkcją drukarek 3D i dodatków do nich. Pomijając aspekt finansowy, pozostaje jeszcze część praktyczna – jakie zastosowanie czeka ten sprzęt?
Futurolodzy twierdzą, iż w przyszłości drukarki będą tworzyły dla człowieka wszystko co niezbędne do życia:

  • potrzebujesz nowych butów? – wydrukuj je,
  • szukasz lalki dla dziecka? – wydrukuj ją,
  • chcesz w niecodzienny sposób przystroić swoje mieszkanie? – stwórz i wydrukuj własną ozdobę.

Choć brzmi to jak fikcja, to ziarenko prawdy w tych przewidywaniach już jest. Na wielu stronach internetowych znajdziemy trójwymiarowe modele praktycznie wszystkich podstawowych artykułów, które da się wydrukować. Takie projekty możemy pobrać/zakupić i mieć je, nie wychodząc z domu.
Czy jednak taka przyszłość czeka tę branżę, czas pokaże. Nie wiadomo, czy drukarki 3D „wejdą pod strzechy”, ze względu na ich niecodzienność. Kolejnym aspektem ograniczającym rozrost rynku, są firmy oferujące tanie druki. Dzięki temu bez własnego sprzętu, możemy wydrukować co tylko chcemy.

         Tak wygląda obecna technika druku 3D i choć młoda, to zdobywa sobie coraz więcej fanów. Lecz tak jak wspomniano wyżej – trudno orzec, jaka będzie jej przyszłość, choć zapowiada się ona bardzo obiecująco.

Szczegółowa galeria drukarki 3d, pod adresem: http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/ ! Zapraszamy!