Dom zaczyna za drzwiami. Tylko jakimi?

Wybór odpowiedniej stolarki drzwiowej to problem, z którym borykają się nie tylko osoby budujące dom. Wielu mieszkańców blokowisk obecnie na potęgę wymienia to, co zachowało się w ich mieszkaniach po okresie świetności boazerii i drzwi potocznie zwanych „pagietowskimi” z niewdzięczną, często mocno wysłużoną, metalową ościeżnicą.

W przypadku zarówno mieszkań jak i domów warto zacząć od drzwi zewnętrznych, które to stanowią zasadniczą ochronę nie tylko przed włamaniem, ale i w przypadku tych z odpowiednim wypełnieniem – pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła. W przypadku drzwi zewnętrznych mamy szeroki wybór materiałów, z których mogą zostać wykonane – od drewna po drzwi stalowe. Każdy z modeli drzwi może być dodatkowo zdobiony szkłem – w tym przypadku należy pamiętać, że taka ozdoba nie dyskwalifikuje drzwi w kategorii antywłamaniowych.

Jest to czynnik niezwykle istotny nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także w przypadku zawierania umowy z ubezpieczycielem. W tym drugim przypadku z pewnością będzie trzeba wykazać jaki rodzaj szkła został wykorzystany w wybranym przez nas modelu drzwi. Przeszklenia będą różnić się nie tylko rodzajem szkła, jego grubością, ale także zastosowanymi powłokami na przeszkleniach czy też… ilością samych przeszkleń.

W przypadku drzwi wewnętrznych w naszych domach i mieszkaniach często pojawia się obawa o bezpieczeństwo – szczególnie, gdy w domu mieszkają małe dzieci bądź gdy mamy np. energicznego psa.

Wielu producentów drzwi wewnętrznych umożliwia dowolne skonfigurowanie przeszkleń w poszczególnych pomieszczeniach w oparciu o jeden model – można w ten sposób nie rezygnować z wymarzonych drzwi, ale bez obaw zastąpić np. najniższe przeszklenie pełnym panelem.

Jeśli jednak nie chcemy pozbawiać danego pomieszczenia dodatkowym prześwitem światła należy pamiętać, że w przypadku drzwi, które są obecnie dostępne na rynku – każde z nich ma przeszklenia wykonane ze szkła hartowanego. Jest to taki rodzaj szkła, który jest praktycznie niemożliwy do stłuczenia.

Należy również pamiętać, że w sytuacji gdy decydujemy się na przeszklenia mleczne, które idealnie sprawdzają się np. w łazienkach bądź sypialniach – istotna jest pielęgnacja. Nie powinno się stosować niektórych detergentów czyszczących, aby takiego rodzaju szklenia nie uszkodzić.

W przypadku łazienek, o których mowa w powyższym akapicie należy pamiętać o tym, że pomieszczenia te wymagają od stolarki drzwiowej czegoś więcej niż tylko przeszklenie czy akcesoria jak klamka bądź zamek WC. Bardzo istotną kwestią jest zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu.

Odpowiedni obieg powietrza w łazience zapewnia nie tylko instalacja wentylacyjna, ale także:

  • tuleje wentylacyjne w dolnej części skrzydła drzwiowego
  • podcięcie wentylacyjne jako alternatywa do tulei, bądź… dodatkowa wentylacja

Ilość tulei wentylacyjnych jest obliczana w zależności od metrażu łazienki oraz umiejscowienia w niej np. pieca gazowego, co ma często miejsce w blokach mieszkalnych. W przypadku zdecydowania się na podcięcie wentylacyjne, które z pewnością jest o wiele schludniejszym i estetycznym rozwiązaniem należy pamiętać o tym, że wielokrotnie podcięcia takie nie są w żaden sposób zabezpieczane przez producenta. Warto o to zadbać choćby przez podstawowe zalakierowanie, aby zapobiec dostawaniu się wilgoci i ewentualnemu „pęcznieniu” drzwi.

Zaufany katalog: https://www.elpact.pl