Co powinniśmy wiedzieć o fotelikach z isofix?

Poznajmy system isofix.

Nie da się ukryć, że dla wszystkich rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Abyśmy mogli zapewnić dziecku bezpieczeństwo musimy między innymi wybrać dla dziecka fotelik samochodowy. Na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę fotelik z isofix.

To właśnie system isofix eliminuje wszelkie błędy przy montażu samochodowych fotelików dla dzieci. Każdy z rodziców powinien odnaleźć odpowiedź na pytanie – czy foteliki z systemem tym odgrywają ważną wolę w bezpieczeństwie dziecka podczas jazdy samochodem? Isofix jest naprawdę najpopularniejszym rodzajem montażu fotelików w dwóch przedziałach wagowych. Chodzi o wagę między zero, a trzynaście kilogramów oraz o wagę dziewięć do osiemnastu kilogramów. Gdy na rynku pojawiły się pierwsze samochodowe foteliki właśnie z systemem isofix, to propozycja ta została przyjęta z dużym zdziwieniem. Dlaczego? Chociażby dlatego, że system ten został opracowany, aby wyeliminować wszelkie błędy oraz montażowe luzy.

Jakie błędy zostają wyeliminowane?

Wiemy doskonale, że fotelik razem z danym dzieckiem musimy zapiąć także samochodowym pasem właśnie bezpieczeństwa. Jeżeli go źle poprowadzimy, to w zasadzie system isofix na niewiele się zda. Jednak z drugiej strony musimy wiedzieć, że bezpieczeństwo naszego dziecka w foteliku także zależy (i to w dużej mierze) od ułożenia prawidłowego pasa bezpieczeństwa. Część barkowa pasa przebiegać musi idealnie po środku ramienia. Chodzi o to, aby nie wchodziła na szyję oraz także, aby nie mogła się z ramienia zsunąć. Jeśli chodzi o biodrową część pasa, to musi przebiegać po wierzchu oraz płasko. W absolutnie żądnym zadaniu nam nie pomoże użycie isofixu. Mając wiele wątpliwości powinniśmy się zastanowić jak to jest naprawdę? Najlepiej będzie gdy zapoznamy się z zaletami stosowania fotelika z isofix.

Z jakimi zaletami mamy do czynienia?

Na pewno uda nam się zmniejszyć obciążenia, które działają na głowę oraz ramiona dziecka przy bocznym zderzeniu. Chodzi o wyeliminowanie kiwania się na boki fotelika. Do tego dochodzi także zmniejszenie obciążeń, które działają także na ramiona i głowę przy bocznym zderzeniu przez to gdy wyeliminujemy przesuwanie się na boki fotelika. Poza tym mamy do czynienia ze znacznym obciążeniem, które jest przenoszone na biodra oraz brzuch dziecka – dokładnie po czołowym zderzeniu. Jest to możliwe dzięki oddziaływania samej masy fotelika. Kolejną niepodważalną zaletą jest zapewnienie możliwości regulacji łatwej kąta pochylenia dokładnie oparcia fotelika, który zapobiega opadaniu głowy dzieciaka dokładnie do przodu w czasie zasypiania.

Ostatnią już zaletą (jednak głównie ważną) jest zlikwidowanie samej możliwości uderzenia pasażera w związku z nieużywanym przez dziecko oraz także niezamocowanym pasem fotelika podczas samego zderzenia. Jak widać co do zalet nie mamy żadnych wątpliwości, że jest ich dużo oraz są naprawdę bardzo przekonujące. Ewentualne wady przestają nas już w ogóle interesować, prawda?

Przeczytaj https://www.dzieciecemarzenia.pl/blog/foteliki-isofix-dlaczego-warto-postawic/