Katowice: Notariusz radzi jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Kupno mieszkania czy domu jest bardzo odpowiedzialną rzeczą. Często przeznaczamy na to wszystkie oszczędności swojego życia, dlatego ważne jest by wszystko było przeprowadzone bezpiecznie. Aby nie dać się wpuścić w maliny, zapytaliśmy notariusza z jednego z katowickich biur notarialnych o to, jakich sytuacji unikać pod względem prawnym. Umowy podpisywane przez deweloperów nie zawsze są bowiem zorientowane na dobro klienta, a bardziej sprzedającego. Powinniśmy być ostrożni zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie kupujemy na kredyt, który przyjdzie nam później spłacać przez bardzo długie lata.

Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić baczną uwagę, to gwarancja na sprawność techniczną lokalu, a także budynku w którym się on znajduje. Ważne, by była ona pełna, a także trwała odpowiednio długo, zazwyczaj jest to termin kilkuletni. Gwarancja jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku nowych deweloperskich osiedli nie ma już spółdzielni mieszkaniowych, a właśnie z takich składają się teraz Katowice. Notariusz radzi, by dokładnie zapoznać się z umową przedwstępną, czytając wszystkie jej podpunkty, włącznie z tymi, które mogą być napisane popularnym „drobnym druczkiem”. Jakiekolwiek wyłączenia odpowiedzialności inwestora i wykonawcy powinny od razu zapalać u nas lampkę ostrzegawczą. Żadne szanujące się biuro notarialne nie sporządzi co prawda aktu kupna nieruchomości na podstawie umowy, która zawiera zapisy niezgodne z prawem, jednak deweloperzy zazwyczaj korzystają ze swoich własnych notariuszy, a tam już obowiązują niestety zupełnie inne zasady. Teoretycznie prawo jest jednakowe dla wszystkich, jednak naginanie go na różne sposoby jest bardzo powszechne w tej sytuacji. Miejmy się więc na baczności.

Tak naprawdę nie tylko klient musi dbać o swoje bezpieczeństwo, ale również notariusz powinien ustrzec nas przed ewentualnymi wpadkami. Pamiętajmy, że deweloper nie ma prawa narzucać nam swojego biura notarialnego, które będzie sporządzać akt kupna mieszkania. Możemy sami wybrać odpowiedniego notariusza, takiego jakiego tylko chcemy, a wiemy doskonale jak wiele biur notarialnych posiadają Katowice. Notariusz, któremu ufamy, ostrzeże nas gdyby w umowie było coś, co może nam w przyszłości bardzo zaszkodzić. Jeżeli zauważymy, że deweloper próbuje się rakiem wycofać z całej procedury, albo zmusza nas do skorzystania ze swojej kancelarii notarialnej, mimo naszej propozycji samodzielnego opłacenia wszystkich czynności, od razu wycofajmy się i nie kupujmy od niego mieszkania. Jeżeli wykonawca i inwestor nie mają niczego na sumieniu, powinni bez problemu przystać na naszą propozycję.

Na temat dobrego notariusza w Katowicach możesz znaleźć więcej szczegółów pod linkiem: http://onichimowski.pl/

 

 

Możesz również przeczytać inne podobne artykuły na przykład: http://www.ambulatorium.org.pl/katowice-notariusz-od-czego-zalezy-koszt-uslug/